Pudełko Terapeutyczne Dom z ogrodem

675,00Cena netto: 548,78 zł
Zapytaj o produkt

Opis produktu

Pudełko terapeutyczne Dom z Ogrodem to jedno z niewielu narzędzi opracowanych na potrzeby pracy w obszarze traumy i określania granic.
Narzędzie zostało przygotowane na podstawie sześcioletniej terapii, a następnie testowano je przez 14 miesięcy.
W pudełku znajduje się kilka elementów. Każdy z nich może stanowić osobny temat do pracy, ewentualnie  poszczególne elementy można łączyć w zależności od założonego celu.
 
Narzędzie może być wykorzystywane w następujących obszarach:
 • oznaczania / rozpoznawania własnych potrzeb i zasobów
 • rozpoznawania i ochrony granic psychicznych, fizycznych i emocjonalnych
 • w terapii par
 • w pracy z metaforą
W zestawie znajdziemy różne rodzaje domów mogące określać różne stany emocjonalne i psychiczne. Ręcznie malowane domy mają charakter symboliczny, reprezentują schematy postrzegania domu jako takiego. Duże znaczenie mają również zastosowane w narzędziu kolory. Zarówno ich zharmonizowanie jak i użyta paleta barw mają za zadanie bezpiecznie przeprowadzić przez cały proces osoby pracujące na Domu z Ogrodem.

Pobierz >>> Dom z ogrodem - wprowadzenie
 
Dom z Ogrodem to kolejne narzędzie duetu My T Play, którego misją jest wprowadzanie zmian w łagodny i zrównoważony sposób poprzez łączenie wiedzy z zakresu psychologii, nauki i sztuki.
Poprzednia gra - ręcznie malowany Ocean Możliwości - znalazła wielu wielbicieli wśród warsztatowców.


Narzędzie może być wykorzystywane:

 • w terapii indywidualnej,
 • w terapii par i rodzin,
 • w ośrodkach leczenia uzależnień,
 • w ośrodkach zdrowia psychicznego,
 • w poradniach pedagogicznych.
Dom z Ogrodem jest przeznaczony do pracy psychologów, terapeutów, pedagogów oraz doświadczonych coachów.


Jak tego używać?

Pokaż osobie obrazy domów. Są one symboliczno-metaforyczne, każdy znajdzie tam reprezentację swoich wyobrażeń. Poproś:
 • wybierz dom dla siebie
 • wybierz dom swoich marzeń
 • ... pytanie zależy od celu, potrzeb i poziomu otwartości dialogu
Możesz już na tym etapie poprosić osobę o to, aby opisała dom (jaki on jest, co w nim jest), ale nie musisz tego robić.
Rozłóż planszę i poproś, aby osoba umieściła obraz domu na samej górze. Plansza podzielona jest na 4 strefy: intymną - to wszystko co dzieje się za zamkniętymi drzwiami; prywatną - gdzie drzwi są uchylone i zapraszamy tam bliskich ludzi; zawodową - która mimo odgrodzenia od świata nie ma drzwi, bo tam jesteśmy w nie do końca przewidywalnym otoczeniu; oraz publiczną - strefę dostępną dla każdego, jakże często odmienną od tego, co dzieje się w naszej intymności.
Do dyspozycji masz karty zasobów i karty potrzeb. Są też puste karty, które możesz wyciąć, aby umieścić na nich nazwy potrzeb i zasobów, których nie ma w zestawie.
Poproś teraz osobę, aby wybrała 3 karty potrzeb, które są dla niej najważniejsze w strefie intymnej.
Na kartach poza nazwami znajdują się pola. Jest ich 5. Wyjaśnij, że pole najjaśniejsze (to od lewej) oznacza, że taka potrzeba, choć istnieje, w ogóle nie jest zaspokajana, zaś to skrajnie po prawej oznacza, że jest zaspokajana w pełni. Poproś, aby osoba przy użyciu dołączonych pionów zaznaczyła poziom zaspokojenia wybranej potrzeby. Możecie o tym rozmawiać.
Do wykorzystania są też karty zasobów. To te możliwości, potencjały, które osoba ma lub chciałaby mieć, aby zaspokajać swoje potrzeby.
Używając kart zasobów i potrzeb oraz pionów, kierując odpowiednio pytaniami, pozwól osobie zbudować obraz na planszy. W dowolnym momencie możecie rozmawiać o powodach, potrzebach i ich umiejscowieniu.
Gdy obraz będzie gotowy, warto mu się przyjrzeć i poszukać sposobów na to, aby:
 • posiadane zasoby pomogły w realizacji potrzeb, które nie są zaspokojone wystarczająco,
 • zasoby, które są na wysokim poziomie, wsparły potrzeby również innych stref życia
 • i aby rozpoznać, która ze stref jest najlepiej "zaopiekowana", a która "zaniedbana".

To tylko najprostszy, bardzo pobieżny i ogólny scenariusz, ale już z niego wyłania się niesamowity potencjał narzędzia. Do gry dołączona jest znacznie bardziej rozbudowana instrukcja, gra jednak umożliwia także modyfikacje i dostosowanie do indywidualnych potrzeb.


Opakowanie zawiera:

 • 24 obrazy domów,
 • dwustronną planszę z wyznaczonymi strefami,
 • 22 pytania pomocnicze,
 • 24 karty z zasobami.
 • 24 karty z potrzebami.
 • piony do oznaczania,
 • w zestawie znajduje się także karta z pustymi fiszkami do swobodnego wypełnienia podczas pracy,
 • symboliczny, metalowy kluczyk,
 • wszystko zapakowane jest materiałową, dużą saszetę,
 • instrukcja w pdf. 
Jeśli tu zaglądasz oznacza to, że cenisz specjalistyczne narzędzia. Autroka Agafi Spyrka zaprasza do czegoś specjalnego, narzędzie można pobrać za darmo i korzystać. Będzie nam jednak miło, jeśli wrócisz tu i pod spodem wystawisz ocenę oraz napiszesz kilka słów. 
 

Referencje:

 
"To jest niesamowite. Nigdy czegoś takiego nie widziałam"
Ordynator Szpitala Psychiatrycznego w Zgierzu
 
„Pudełko terapeutyczne Dom z ogrodem jest w mojej ocenie narzędziem otwierającym ogromne możliwości w pracy terapeutycznej. Refleksja nad tym, jakie potrzeby realizujemy w poszczególnych sferach naszego życia może ułatwić nam podejmowanie ważnych, potrzebnych decyzji. Szczególnie w obliczu sytuacji traumatycznych, w obliczu narastającego lęku poszukiwanie " bezpiecznego domu", odnajdywanie własnych zasobów wydaje się być nie do przecenienia. Na szczególne uznanie zasługuje sam projekt Domu z ogrodem i jego estetyczna strona.”
Specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany psychoonkolog i superwizor psychoonkologii, kierownik Pracowni Psychologii Klinicznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

To jest mądre i piękne. Za każdym razem kiedy pracuję z tym pudełkiem jestem pełna podziwu jak szybko moi podopieczni potrafią przenieść to czego się uczą podczas pracy z Domem z Ogrodem do swojego życia"”
Terapeutka uzależnień
 

Autorki narzędzia:


Katarzyna Samosiej - artysta plastyk, malarka, arteterapeutka, twórca gier i narzędzi terapeutycznych i edukacyjnych, scenografka, ilustratorka książek.
Agfia Spyrka - pisarka, dyrektorka, bajarka, artystka z 15 letnim doświadczeniem w działach HR w korporacjach.

 

Dodaj opinię o produkcie

(5/5)
Zapraszamy do naszego newsletteraaby otrzymywać wiadomości o nowościach, promocjach oraz pomocne informacje

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Kliknij, by dowiedzieć się więcej.

Zamknij