Opis produktu
Pudełko terapeutyczne Dom z Ogrodem to jedno z niewielu narzędzi opracowanych na potrzeby głębokiej i wnikliwej pracy w obszarze relacji.Praca nad narzędziem trwała sześć lat. Testowano je przez 14 miesięcy wśród psychologów, psychiatrów i coachów.
W pudełku znajduje się wiele elementów. Każdy z nich może stanowić osobny temat do pracy, ewentualnie poszczególne elementy można łączyć w zależności od założonego celu.
Narzędzie może być wykorzystywane w następujących obszarach:
- oznaczania / rozpoznawania własnych potrzeb i zasobów w obszarze relacji z innymi,
- rozpoznawania i ochrony granic psychicznych, fizycznych i emocjonalnych,
- w terapii par i terapia rodzinna
- rezyliencja w oparciu o zasoby
Pobierz >>> Dom z ogrodem - wprowadzenie
Dom z Ogrodem to kolejne narzędzie duetu My T Play, którego misją jest wprowadzanie zmian w łagodny i zrównoważony sposób poprzez łączenie wiedzy z zakresu psychologii, nauki i sztuki.
Poprzednia gra - ręcznie malowany Ocean Możliwości - znalazła wielu wielbicieli wśród warsztatowców.
Narzędzie może być wykorzystywane:
- w terapii indywidualnej,
- w terapii par i rodzin,
- w ośrodkach leczenia uzależnień,
- w ośrodkach zdrowia psychicznego,
- w poradniach pedagogicznych.
Jak tego używać?
Pokaż osobie obrazy domów. Są one symboliczno-metaforyczne, każdy znajdzie tam reprezentację swoich wyobrażeń. Poproś:
- wybierz dom dla siebie
- wybierz dom swoich marzeń
- ... pytanie zależy od celu, potrzeb i poziomu otwartości dialogu
Rozłóż planszę i poproś, aby osoba umieściła obraz domu na samej górze. Plansza podzielona jest na 4 strefy: intymną - to wszystko co dzieje się za zamkniętymi drzwiami; prywatną - gdzie drzwi są uchylone i zapraszamy tam bliskich ludzi; zawodową - która mimo odgrodzenia od świata nie ma drzwi, bo tam jesteśmy w nie do końca przewidywalnym otoczeniu; oraz publiczną - strefę dostępną dla każdego, jakże często odmienną od tego, co dzieje się w naszej intymności.
Do dyspozycji masz karty zasobów i karty potrzeb. Są też puste karty, które możesz wyciąć, aby umieścić na nich nazwy potrzeb i zasobów, których nie ma w zestawie.
Poproś teraz osobę, aby wybrała 3 karty potrzeb, które są dla niej najważniejsze w strefie intymnej.
Na kartach poza nazwami znajdują się pola. Jest ich 5. Wyjaśnij, że pole najjaśniejsze (to od lewej) oznacza, że taka potrzeba, choć istnieje, w ogóle nie jest zaspokajana, zaś to skrajnie po prawej oznacza, że jest zaspokajana w pełni. Poproś, aby osoba przy użyciu dołączonych pionów zaznaczyła poziom zaspokojenia wybranej potrzeby. Możecie o tym rozmawiać.
Do wykorzystania są też karty zasobów. To te możliwości, potencjały, które osoba ma lub chciałaby mieć, aby zaspokajać swoje potrzeby.
Używając kart zasobów i potrzeb oraz pionów, kierując odpowiednio pytaniami, pozwól osobie zbudować obraz na planszy. W dowolnym momencie możecie rozmawiać o powodach, potrzebach i ich umiejscowieniu.
Gdy obraz będzie gotowy, warto mu się przyjrzeć i poszukać sposobów na to, aby:
- posiadane zasoby pomogły w realizacji potrzeb, które nie są zaspokojone wystarczająco,
- zasoby, które są na wysokim poziomie, wsparły potrzeby również innych stref życia
- i aby rozpoznać, która ze stref jest najlepiej "zaopiekowana", a która "zaniedbana".
To tylko najprostszy, bardzo pobieżny i ogólny scenariusz, ale już z niego wyłania się niesamowity potencjał narzędzia. Do gry dołączona jest znacznie bardziej rozbudowana instrukcja, gra jednak umożliwia także modyfikacje i dostosowanie do indywidualnych potrzeb.
Opakowanie zawiera:
- 24 obrazy domów,
- dwustronną planszę z wyznaczonymi strefami,
- 22 pytania pomocnicze,
- 24 karty z zasobami.
- 24 karty z potrzebami.
- piony do oznaczania,
- w zestawie znajduje się także karta z pustymi fiszkami do swobodnego wypełnienia podczas pracy,
- symboliczny, metalowy kluczyk,
- wszystko zapakowane jest materiałową, dużą saszetę,
- instrukcja w pdf.
Referencje:
„Pudełko terapeutyczne Dom z ogrodem jest w mojej ocenie narzędziem otwierającym ogromne możliwości w pracy terapeutycznej. Refleksja nad tym, jakie potrzeby realizujemy w poszczególnych sferach naszego życia może ułatwić nam podejmowanie ważnych, potrzebnych decyzji. Szczególnie w obliczu sytuacji traumatycznych, w obliczu narastającego lęku poszukiwanie " bezpiecznego domu", odnajdywanie własnych zasobów wydaje się być nie do przecenienia. Na szczególne uznanie zasługuje sam projekt Domu z ogrodem i jego estetyczna strona.”
Specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany psychoonkolog i superwizor psychoonkologii, kierownik Pracowni Psychologii Klinicznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii.
„To jest mądre i piękne. Za każdym razem kiedy pracuję z tym pudełkiem jestem pełna podziwu jak szybko moi podopieczni potrafią przenieść to czego się uczą podczas pracy z Domem z Ogrodem do swojego życia"”
Autorki narzędzia:
Katarzyna Samosiej - artysta plastyk, malarka, arteterapeutka, twórca gier i narzędzi terapeutycznych i edukacyjnych, scenografka, ilustratorka książek.
Agfia Spyrka - pisarka, dyrektorka, bajarka, artystka z 15 letnim doświadczeniem w działach HR w korporacjach.